2021-03-05

The First Round Adjudication exercise of Business Excellence Contest 2020/21 has been completed. The 5 finalist teams entering into the Final Round Adjudication are listed below.

Name of School Team Members
1. Kiangsu-Chekiang College (Shatin)

LAM Liang Wei
CHAN Man Tung
KWOK Chun Hei
YIU Ho Kiu Avis
ZHU Wing Lam

2. Kowloon True Light School

TAN Hiu Ching
LIM May Lin
TSOI Tsz Ue
YEUNG Lok Yi

3. Sha Tin Methodist College

HUI Cheuk Yin Cindy
CHAN Cheuk Yiu Joshua
LAM Chak Him Vincent
LEUNG Tsz Hei Neville

4. Shek Lei Catholic Secondary School

CHAN Ka Ying
AU Ka Man
KO Chun Hin
LAM Tsz Ying
LING Tsz Ching

5. St. Paul's Co-educational College

GAO Hong Ye
CHAN King On Anthony
WONG Hayman Hei Ming

The following 15 teams are awarded with the Judges Commendation Award:

Name of School Team Members
1. Chiu Lut Sau Memorial Secondary School

WONG Hiu Lam
CHAN Yan Yin
WONG Sin Man Sammi
WONG Sin Man Sinman
WONG Tin Yan

2. Fukien Secondary School

SHI Yukai
HONG Ngaiwai
HU Jie
LI Lelin
LIN Kam Yi
XU Sum Yi

3. Good Hope School

YAU Uen Hei Umay
FAN Anisa
LEE Ariel
LIE Mabel
TAI Astrid

4. HKFEW Wong Cho Bau Secondary School

YU Ka Ka Ella
CHAN Yuen Ting
PAK Yuk Lung
RAZA Tiaba
ZHANG Jia Ming

5. Holy Trinity College

WONG Fai Ching Venus
CHAN Tsz Yuet Daisy
HUI Tung Ching Bernice
LAM Tsz Ching Beryl
LEE Hay Man Gladys
LIU Ting Yan Trinity

6. Kowloon Tong School (Secondary Section)

YEUNG Ka Man
CHAU Chun Dick
KEI Chi Yeung
SIU Wing Yin

7. Sacred Heart Canossian College

TANG Claire Magdalene
CHAN Yung Wing Evelyn
LAI Wing Yu

8. St. Paul's Convent School

CHAN Cheuk Yee Bernice
LI Sze Tung Daphne
LIM Yin Tung Nicole
TING Ka Yi Kylie
YEUNG Yat Yiu Naomi

9. St. Paul's Co-educational College

CHEUNG Hei Tung
LAI Sharon
LUK Kristin
TANG Ngou Ching

10. St. Paul's Co-educational College

CHONG Pui Wan
CHAN Kwan Yi Christine
KONG Chi Yui Cyrus
KONG Ho Long Isaac

11. St. Paul's Co-educational College

WONG Cheuk Hong
LAU Pearl
LAU Tsz To
LIN Ho Ming
WONG Lok Tung Joseph
YEUNG Yan Ching

12. Stewards Ma Kam Ming Charitable Foundation Ma Ko Pan Memorial College

LEUNG Hoi Wing
LAI Tsz Lok
WONG Chun Ka

13. Stewards Pooi Kei College

YEUNG Tsz Kiu
CHONG Tsz Yi
FUNG Pui Huen
LAU Lok Yan

14. STFA Lee Shau Kee College

CHOI Nga Wun Stella
AU Wai Leung
TAM Long Wai

15. STFA Lee Shau Kee College

WONG Pik Ying
CHAN Fung Ying
CHAN Lok Hin Cooper
WONG Wai Hang Oscar

返回